Palm Beach County Skaters Win Medals at Sunshine State Games Figure Skating Championships

May 20, 2010

FOR IMMEDIATE RELEASE

May 19, 2010

Contact: Nick Gandy (850) 488-1422

 

TALLAHASSEE – Palm Beach County Figure Skaters earned a total of 28 medals during three days of competition at the Sunshine State Games Figure Skating Championships, held May 14-16 at Incredible Ice in Coral Springs.  A total of 39 Palm Beach County skaters won eight gold medals, seven silver and 13 bronze medals.

 

Winning more than one medal from Palm Beach County was Alexandra Luce of Lake Worth, Molly Ade and Emily Arnoid, both of Boca Raton.  13-year old Luce won a silver in the Juvenile Girls Free Skating Restricted and a bronze in the Solo Artistic Gold events.  The 15-year old Ade won a silver in the No Test Girls Free Skating and a bronze in the Pre-Preliminary Compulsory Moves.  Nine-year old Arnoid won a silver in the No Test Girls Free Skating and a bronze in Pre-Preliminary Compulsory Moves. 

 

11-year old Paolo Borromeo, of Lake Worth, won a gold medal in the Juvenile Boys Free Skating event.  Borromeo has been busy since winning a gold and bronze medal at the Games last year.  He competed in the 2010 South Atlantic Regional Championships, in October, 2009 in Rockville, Maryland and the 2010 U.S. Junior Figure Skating Championships, in December, 2009, in Strongsville, Ohio

 

The 2010 Sunshine State Games Figure Skating Championships were held at Incredible Ice in Coral Springs for the sixth consecutive year with over 300 individual skaters and three teams competing. 

 

Registration continues for upcoming Sunshine State Games events, the Summer Games Festivals in Alachua and Polk Counties, Fast Pitch Softball, Inline Hockey, Lacrosse and Water Polo Championships.  Visit www.flasports.com for more information about upcoming Sunshine State Games events statewide.

 

2010 Sunshine State Games Figure Skating Championships

May 14-16 – Incredible Ice, Coral Springs

 

108  Beginner 5 Girls Free Skating Unrestr Group 2- Final Standings

2. Madisen Sherman, Boynton Beach

 

119 Juvenile Boys Free Skate - Final Standings

1. Paolo Borromeo, Lake Worth

 

122 Novice Ladies Free Skate - Final Standings

3. Jacquie Hollander, West Palm Beach

 

125  Juvenile Girls Free Skating Restricted  - Final Standings

1. Delaney Cattano, Delray Beach; 2. Alexandra Luce, Lake Worth

 

126  Intermediate Ladies Free Skating Restricted  - Final Standings

1. Michelle Bohning, Greenacres; 3. Annbella Rockwell, Welllington

 

135  Preliminary Girls Free Skating Unrestr Group 2 - Final Standings

3. Louisa Borromeo, Lake Worth

 

141  Preliminary Girls Free Skating Restr Group 2 - Final Standings

3. Isabella Louis, Boca Raton

 

143  Pre Preliminary Girls Free Skating Unrestr Group1 - Final Standings

1. Tabatha Tarafa, Lake Worth

 

144  Pre Preliminary Girls Free Skating Unrestr Group 2 - Final Standings

1. Megan Scheffer-Herman, Wellington

 

147  No Test Girls Free Skating Unrestr Group2.  - Final Standings

2. Emily Arnoid, Boca Raton

 

204  Pre Juvenile Spins - Final Standings

3. Lauren Brown, Boca Raton

 

206  Preliminary Spins Group 1 - Final Standings

3. Danielle Amador, Lake Worth

 

211  Intermediate Jumps  - Final Standings

3. Paloma Feliciano, West Palm Beach

 

217  Preliminary Jumps Group 1 - Final Standings

2. Maxine Weatherby, Boca Raton

 

219  Preliminary Jumps Group 3 - Final Standings

3. Molly Ade, Boca Raton

 

220  Pre-Preliminary Jumps Group 1 - Final Standings

1. Adelle Vokounova, Boca Raton

 

227  Beginner 1 Compulsory Moves - Final Standings

2. Cayla Guili, Boca Raton

 

231  Beginner 5 Compulsory Moves Group1.  - Final Standings

3. Nicole Adams, Wellington

 

234  Pre-Preliminary Compulsory Moves Group 1 - Final Standings

3. Emily Arnoid, Boca Raton

 

235  Pre-Preliminary Compulsory Moves Group 2 - Final Standings

1. Lauren Perea, Delray Beach

 

236  Pre-Preliminary Compulsory Moves Group 3 - Final Standings

3. Rebecca Fisher, Boca Raton

 

239  Preliminary Compulsory Moves Group 3 - Final Standings

3. Molly Ade, Boca Raton

 

252  Adult Silver Ladies Free Skating Unrestricted - Final Standings

2. Mindy Mcguire, Boca Raton

 

253  Solo Artistic Gold - Final Standings

1. Annabella Rockwell, Wellington; 2. Delaney Cattano, Delray Beach; 3. Alexandra Luce, Lake Worth

 

-end-

 

Breaking
Just Bring Your Game